Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the king-addons domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/kockazat/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Folyamat-vezérelt működés kisvállalatoknál – avagy hogyan vegyük le a világ súlyát a vállunkról- 5. rész – Kockázat és Erőforrás Kutató Intézet Nonprofit Kft.

Folyamat-vezérelt működés kisvállalatoknál – avagy hogyan vegyük le a világ súlyát a vállunkról- 5. rész

Egy ügyfelem szinte mindent maga csinált a cégében. Reggel ő nyitotta az irodát, napközben három projekten dolgozott, este pedig még ő számlázott, és egy Excel-táblában nyomozta, hogy kinek mit ígért meg előző héten. Amikor megkérdeztem tőle, mikor volt utoljára szabadságon, csak annyit mondott: „Hagyjál már, majd gazdag leszek”

Ügyfelem nem egyedi eset. A kisvállalati vezetők jelentős része úgy gondolja: ha nem ő dönt mindenben, akkor abból baj lesz. És ez részben igaz is – amíg minden döntés tényleg nála fut össze. A probléma ott kezdődik, amikor ez már nem fenntartható.

A kézivezérlés csapdája

Sokan azt hiszik, hogy a folyamat-vezérelt működés valami nagyvállalati hókuszpókusz, amihez legalább egy svájci tanácsadócsapat és egy PhD kell. Valójában viszont arról van szó, hogy a cég működését nem személyek köré, hanem folyamatok köré szervezzük.

A kézivezérelt működés tünetei:

  • Minden döntés a tulajdonosnál landol
  • A kollégák inkább nem mernek dönteni, nehogy baj legyen
  • Nincs két ugyanolyan árajánlat, mert minden attól függ, éppen milyen napja van a főnöknek
  • A vezető szabadsága alatt minden lelassul, vagy megáll

És ami még fontosabb: ha a cég mindenben a vezetőtől függ, akkor nem skálázható és nem eladható. Márpedig egy nap eljön az a pont, amikor vagy növekedni kellene, vagy kiszállni – és egyikhez sem elég az „én mindent tudok” stratégia.

Mi a megoldás? – A döntési határok kijelölése

A folyamat-vezérelt működés nem azt jelenti, hogy a tulajdonos háttérbe szorul. Azt jelenti, hogy ő határozza meg a kereteket, de nem ő húzza fel minden reggel a rolót.

Egy másik ügyfelemnél – hívjuk Klárának – először csak egy kis folyamatot formalizáltunk: hogyan kell árajánlatot adni. Klára összeírta, mik a minimum elvárásai, milyen árképzési szabályokat szeretne, és mikor kell még vele egyeztetni. Ebből készült egy egyszerű sablon és egy döntési fa. Két hét múlva a kollégák már maguktól készítettek ajánlatokat – Klára pedig először érzett rá, milyen érzés, amikor nem minden rajta múlik.

Lépésről lépésre – Hogyan lesz egy kisvállalatból folyamat-vezérelt szervezet?

  1. lépés: Azonosítsuk a „szűk keresztmetszeteket”
    Mely döntések akasztják meg leggyakrabban a működést? Hol várnak a kollégák a vezetőre? Hol lehetne sablonokat, döntési logikát használni?
  2. lépés: Dokumentáljuk a meglévő működést
    Nem kell regényeket írni, de legyen egyértelmű, ki mit csinál, mikor, és mi alapján dönt.
  3. lépés: Alakítsunk ki döntési szabályokat
    A tulajdonos dolga nem az, hogy döntsön mindenben, hanem hogy meghatározza, milyen keretek között születhetnek döntések.
  4. lépés: Delegáljunk – bizalommal!
    Ez a legnehezebb, különösen, ha eddig mindent a vezető vitt a hátán. De a delegálás nem gyengeség, hanem vezetői érettség jele.
  5. lépés: Kövessük nyomon a működést – riportokkal
    Nem kell mindenbe beleszólni, de tudni kell, mi történik. Egy jól összerakott riport rendszer rengeteg időt és energiát spórol meg.

Mi kell ehhez a tulajdonostól?

  • Nyitottság a változásra
  • Hajlandóság a bizalom kiépítésére
  • Kitartás – a folyamat-vezérelt működés kialakítása nem sprint, hanem maraton

És mit adhat hozzá egy külső tanácsadó?

  • Rálátást, amit belülről nehéz észrevenni
  • Sablonokat, struktúrákat, amikkel gyorsabban lehet haladni
  • Mediátori szerepet a vezető és a csapat között – különösen a kezdeti feszültségek oldásához
  • Egy külső szem néha pont elég ahhoz, hogy az első dominó eldőljön

     

Végezetül egy gondolat:
A jó vezető nem az, aki mindenre tudja a választ, hanem az, aki olyan rendszert épít, ahol a válaszok nélküle is megszületnek.

Ha a céged már kinőtte a kézivezérlést, de még nem épült fel a folyamatrendszer, talán pont most jött el az idő, hogy változtass.